12 sty 2011

Roberto Burle Marx

Seanz Pena Square, Rio de Janeiro, Brazil, 1948
Duque de Caxias Square Rio de Janeiro 1948
Ibrirapuera Park Project, Sao Paulo, Brazil 1953
Detail 5, Ibrirapuera Park Project, Sao Paulo, Brazil 1953

Realizacje


Roberto Burle Marx (1909-1994) - brazylijski architekt krajobrazu, a także malarz i ekolog. Mówi się, że wprowadził modernistyczną architekturę krajobrazu w Brazylii. Pierwsze inspiracje znajdował w Niemczech, gdzie studiował malarstwo oraz uczył się o naturalnej florze Brazylii - zachwycił się szklarniami w Dahlem Botanic Garden w Berlinie. Wszystkie cuda Brazylii były zgromadzone tam w jednym miejscu.

Jego zasady to nie mieszanie kolorów kwiatów, wykorzystywanie dużych grup jednego gatunku, używanie rodzimych roślin, tworzenie kamienistych pól.
Uważał każdą roślinę za" żywą istotę z własnymi potrzebami i preferencjami, z własną osobowością" i porównywał rośliny do nut, które można odczytywać i grać na różne sposoby, by uzyskać różne efekty.
Jego abstrakcyjne "obrazy"tworzone przez formowanie z roślin o barwnych liściach amebowatych kształtów, to nowoczesne dzieła sztuki na wielką skalę.

Walczył o ochronę naturalnych środowisk w Brazylii i jako botanik studiował rośliny w ich siedliskach, odkrywając kilka nowych gatunków.