12 sty 2011

Thomas Church


Thomas Church (1902-1978) był twórcą modernistycznych ogrodów Kalifornii. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Kalofornii intensywnie podróżował po Europie. Uważał, że karierę projektanta zawdzięcza swej pierwszej podróży do Europy w 1927r, podczas której odiwedził Hiszpanię i Włochy - kraje o klimacie podobnym do Kalifornii. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych uczył architektury krajobrazu. Następnie powrócił do projektowania.

Pierwsze ogrody Churcha świadczą o wpływach włoskich, ale po 1927r, projektanta ogarnęła pasja nowoczesnej sztuki, zarzucił centralne osie na rzecz punktów widokowych i płynnych, abstrakcyjnych linii. Manipulował fakturą, barwami, przetrzenią i formą w sposób przywodzący na myśl dzieła malarzy kubistów.

Jest autorem książki "Gardens are for People" (Ogrody są dla ludzi, 1955r).

El Novillero (1948)- Opływowe linie basenu i ogrodu stanowią odbicie zarysów otaczających teren wzgórz i słonych bagien w dolinie poniżej. Zaprojektowany na szczycie wzgórza ogród jest otoczony dębami kalifornijskimi (Quercus agrifolia). Church - pionier kalifornijskich stylów wyznaczył szlak w połowie drogi pomiędzy formalnością Beaux Arts i "malowniczym krajobrazem", o których uczono na uniwersytecie Harvarda.